zionlionz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zionlionz Интервю за списание ЕДНО

2 posters

Go down

GMT + 3 Hours Zionlionz Интервю за списание ЕДНО

Писане  ZION Чет Мар 13, 2008 8:48 pm

ZIONLIONZ или група приятели, обединени от общата си страст към регето
Май вече хич не сме млада организация, май сме първата, събрахме се през 2004 год.
Кой ще разкаже кога и как се събрахте?
Киро: ми аз съм Киро. Първо се запознах с Пешо на първото Big Summer Party в SPS. Аз вече бях направил сайта www.rasta.cult.bg, защото исках да зарибя и други хора, превеждах разни неща, за да го разказвам и така много хора припознаха по нещо. Това се случи през 2004-та, а после се запознах със Савата и Мишо. Събрахме се в офиса на майка ми и направихме ZIONLIONZ. С Алекс ( Root Souljar) се запознахме на концерта на Джулиян Марли през 2005.
Кажете по няколко думи за себе си
Севастин(Сава) или dj Zion: занимавам се с музика от 97-ма, когато изкарах курсове за dj. В началото пусках електронна музика в студентски град. После лека по лека се зарибих по реге и ска. Иначе, завършил съм архитектура, това работя. В началото започнах с Неди. После се срещнахме и направихме ZLZ.
Неди или dj Phoenix: Савата е много скромен, той пуска реге от десет години!!! В началото пускахме електронна музика, защото имахме плочи. Музиката, която пускаше преди десет години, беше много ценителска – реге, рага, което е още по-странно че е имало такова нещо тогава. Лично мен рагата адски много ме дразни, но това е друг въпрос. Та аз се казвам Християн, изкарах курсове в ММ тв, после започнах да пускам със Савата. Учил съм рисуване и богословие, обичам природата. Интересувам се от регето заради историята, харесвам по-старите стилове като ska, roots. Съвременният вариант на тая култура много не ме кефи.
Мишо или Dancing Angel: пускам музика от 94-та. Имаше навремето един клуб, викахме му калното, пънка и всякакви подобни. То беше като музикален университет за много хора, там се образовахме, там за първи път чух реге. В началото пусках от касети, винаги пускам любимата си музика. Започнах с инди – брит вълната от 90-те. После започнах да уча различните музикални езици. С Dj Калин положихме основите на етно данс сцената. Пускал съм в доста клубове. Но в един момент ми изкристализира идеята да се прави едно голямо парти, посветено на дадена култура. Така възникна Global Dance Festival, по едnо тематично парти всеки месец. После се запознах с Пешо, той е доста обединяваща фигура. И вика, хайде да въведем тази организация в партитата, които ние организираме, защото на нас ни липсва организация. Направихме първото Big Summer Party, помогнах с целия ноу- хоу, който имах – печат, реклама. Така се запознах и с регето и започнах да бутам всички стилове едновременно.
Пешо или p6u: аз съм Петър и малко се притеснявам.
Значи гравитационното поле, около което възниква ZIONLIONZ е реге-раста културата. Какво мислите за пръкналата се наскоро мода сред младото поколение да носи Dreadlockz?
Неди: мен лично ме дразни, защото често тия хора на роотс или олд скул тъпеят и се сърдят и очакват да слушат само рагга. Но също така има и хора, които разбират цялата идея.
Мишо: много неща идват като мода, а модата отваря една врата.
Неди: също както стана и с българския фолклор – първо стана модерна индийската музика, арабската, африканската, а чак после почнаха да се събират хора с гайди и да ценят родния фолклор.
Киро: Dreadlockz може да носи всеки.
Мишо: като цяло, растафарианството всеки може да го тълкува както си иска. Mad Professor например каза, че то се е появило, за да възвърне достойнството на черните хора.
Киро: но това не значи, че растафариaнството е предназначено само за чернокожи, раста е отворено движение.
Мишо: микс от християнски и юдейски ценности. Ако трябва да го определя някак, то би било с думите мекота, липса на агресия, отворена и приемаща религия, празнуваща живота. Вярва се в Джа, което идва от Йехова.
Алекс: Аз съм Алекс и не съм официален член на Zionlionz. Исках само да добавя за религията, че т.нар. хейтърчета викат – к’во се пра’ите, ние сме християни, но растафарите вярват в Христос, религията им е сходна с нашето източно православие и по-скоро би могла да заздрави нашата вяра.
Неди: съмнявам се, че хората, които се радват на реге в България и които носят тениски с ямайското знаме, някакви надписи или имат расти, имат тази вяра. И е малко странно да си растафарианец в България. При нас е само уважение към раста културата.


Защо чак сега се появихте и защо няма повече групички като вас?
Мищо: Регето е един универсален език, навсякъде се прави реге – има дори индийско, арабско, всякакво. Реге културата е мека, приемаща, но и позитивна, обединяваща. Примирява различията и ги приема в себе си, а не ги изостря и не ги конфронтира. Ние сме част от този световен процес, който идва малко късно в Бг, но когато, тогава. Времето не може да се контролира.
Това нещо като узряване ли е?
Мишо: просто не сме имали достъп до тази информация.
Сава: едно време си мислехме, че Big Bluntz е група. (смеят се гръмогласно)
Мишо: автентичните носители на тази музика не са минали през България.
.
Според вас, колко процента от хората, които идват на вашите партита, получават посланието на реге музиката?
Петър: истината е една: в България реге сцена няма. От много време се опитва да излезе на повърхността, но не става. Но е факт, че има хора, които успяват да чуят тия неща, които музика им казва.
Неди: любов, братство – това са универсални понятия, може да се изпеят на всеки език и с всякакъв стил музика.
Мишо: има сцена, но тя е малка. С флаерите целим да изпратим определен сигнал на определена вибрация, послание, което определени хора улавят. Идват от 50 до 250 човека. Ние се опитваме да популяризираме тази култура. На партитата прожектираме филми, винаги имаме визия със снимки. По някакъв начин сме пионерите на дъб сцената. Правим стъпка след стъпка. Много от фларите ни са образователни. Ние си създаваме и възпитаваме публика. Разпространяваме всякаква информация за това движение. Тази музика е за всички, тя е отворена.
Култова случка от ваше парти?
Неди: организирахме парти със Савата в Биологическия, казваше се History of riddim, и плакатът беше щит, върху който имаше лъв от някаква римска монета, свещници, някакви птици, и пишеше Zionlionz и имената на Dj-ите. Обаждат ни се в деня на партито от ръководството на Биологогическия факултет, защото е възникнал страшен проблем и е дошла полиция. И отиваме там, абсолютно шокирани, и започват да ни обвиняват в някакви ционистки и фашистки пропаганди – ZION носело ционистки послания, а Phoenix било нацистка пропаганда. И отивам да говорим с декана защо е забранил партито и той ни вика, че сме били разбудили духовете с този плакат, и са се обадили чак от Държавна сигурност. И ние се опитахме да обясним какво значи това заглавие и каква музика пускаме. Но последното, което каза: „Знам ги аз тия реге партита, там ходят само наркомани и хомосексуалисти.”
Сава: Та накратко, ZIONLIONZ бяха обявени за едва ли не политическа организация и политическият им митинг бе забранен.
Пешо: най-позитивният шок, който съм изживявал и партито, на което сигурно най-много съм се радвал, беше на Big Big Summer Party 2. Стартът беше в 9.30 и точно в този час започна да вали дъжд. Партито се състоеше на един басейн и на плаката беше обявено хората да си носят бански. Имаше адски много хора, над 400 човека, и на всички им беше толкова интересно и весело, така се забавляваха, дъждът хич не ги спря. Дъждовно парти, на открито. Беше най-готиното нещо, непременно трябва да се повтори. И на трите Big Big Summer партита вали.
Колко и какви хора идват на вашите партита?
Мишо: идват хора от академията, също така drum'n'bass и хип-хоп фенове. Все пак регето е коренът, то е прародител на много стилове. Хората са мирни, от Sugar казват, че на наши партита има най-малко изпочупени неща. Всичко е positive vibration. Но предимно идват повече жени.
Неди: т.е. не правим коч партита.

Kакво е вашето мото/слоуган/манифест/припев?
Positive vibration for the people
ZION
ZION
Masta Selectah

Брой мнения : 68
Join date : 13.03.2008
Age : 45

https://zionlionz.forummotion.com

Върнете се в началото Go down

GMT + 3 Hours Re: Zionlionz Интервю за списание ЕДНО

Писане  dreado Пет Мар 14, 2008 7:44 pm

хехе браво бре банда (:
ай да ви е честито форумчето и много да ви радва Very Happy

dreado
Rasta

Брой мнения : 5
Join date : 14.03.2008

Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите